Perustelut
Keskustan valtuustoryhmä on 22.9.2025 jättänyt valtuustoaloitteen ilmaisen seniorikortin tarjoamisesta Hollolan kunnan vapaa-aikapalveluiden liikuntapalveluiden uimahallipalveluihin. Aloitteessa esitetään kymmeneen ilmaiseen käyntikertaan oikeuttavaa henkilökohtaista korttia kunnassa asuville senioreille. Ilmaiskäynnit koskisivat joko uimahallin allaspalveluita tai kuntosalin käyttöä, ja kortin haltija päättäisi itse, kumpaan palveluun käynnit kohdistetaan.
Aloitteessa ei tarkenneta, minkä ikäisiä kuntalaisia senioreilla tarkoitetaan. Tässä vastauksessa laskelmissa on käytetty yleisesti seniori-iän alarajana pidettyä 65 vuoden ikää. Tilastokeskuksen tietojen mukaan Hollolassa asui 31.12.2025 yhteensä 6332 yli 65-vuotiasta. Uimahallin hinnastossa on tällä hetkellä useita erityisryhmien alennuksia. Eläkeläisille on määritelty 50 prosentin alennus kertalippuihin, sarjalippuihin ja kuukausikortteihin. Uimahallin kävijätilastoissa ei kerätä käyttäjien ikätietoja, joten mahdollisen ilmaiskortin kustannusvaikutuksia on vaikea arvioida etukäteen. Kassaraporteista ei myöskään saada eriteltyä eläkeläisalennuksen käyttäjiä, koska alennusryhmät raportoidaan yhtenä kokonaisuutena (eläkeläisten lisäksi mukana ovat myös muut alennusryhmät). Tästä syystä vastauksessa voidaan esittää ainoastaan suuntaa antavia arvioita vaikutuksista uimahallin tulokertymään. Voimassa olevan hinnaston mukaan eläkeläisten 10 kerran sarjalippu uimahalliin maksaa 22,50 € ja kuntosalille 15,00 €. Vertailun vuoksi yhden vuoden kausikortti, joka sisältää uimahallin ja kuntosalin, maksaa eläkeläisille 200,00 €.
Lisäksi hinnastossa on tarjolla erityisuimakortti kuntalaisille, joilla on terveydellinen syy erityisuimakorttiin. Tällä hetkellä erityisuimakortteja on myönnetty Hollolan uimahalliin noin 250 kappaletta. Uinnin ja kuntosalin käyttöön oikeuttava erityiskortti maksaa 120,00 € vuodessa.
Nykyinen hintataso on jo itsessään edullinen uimahallipalveluita taajaan käyttävälle yli 65-vuotiaalle kuntalaiselle. Normaalina toimintakautena uimahalli on vuodessa auki noin 45 viikkoa. Esimerkiksi eläkeläisen hankkiessa vuoden mittaisen yhdistelmäkausikortin (200,00 €) ja käyttäessä palveluita kaksi kertaa viikossa uimahallin aukioloaikojen puitteissa, muodostuu yhden käynnin hinnaksi noin 2,20 € /kerta.
Aloitteessa esitetään, että kaikille yli 65-vuotiaille hollolaisille tarjotaan kymmenen kerran ilmaiskortti. Laskennallisesti ilmaiskortin arvo asettuisi noin 20,00 € tasolle, kun huomioidaan uimahallin ja kuntosalin sarjalippujen hintaero sekä se, että kortin haltija voi kohdistaa käynnit valitsemallaan tavalla.
Nopealla laskennalla kustannusarvio on seuraava (olettaen, että kaikki oikeutetut kuntalaiset hankkisivat kortin):
20,00 € * 6332 = 126 640 €
Vuoden 2026 talousarviossa uimahallin toimintojen tulokertymäksi on arvioitu 400 000 €. 11.5. mennessä myyntituloja oli kertynyt 123 787,19 €. Tämänhetkisen kertymän perusteella vaikuttaa siltä, että talousarviossa asetettuun 400 000 €:n tavoitteeseen ei päästä. Tilannetta selittävät osaltaan uimahallin avautumisen viivästyminen (talousarviota laadittaessa oletuksena oli tammikuun alun avautuminen), kuntosalin laitetoimituksen viivästyminen sekä ensimmäisten viikkojen ongelmat uimahallin kassapalvelujärjestelmien kanssa. Lisäksi toukokuun alussa tapahtunut öljyvuoto isoon altaaseen on aiheuttanut tämänhetkisen tiedon mukaan noin puolentoista viikon tauon ison altaan käytössä. On huomattava, että ilmainen seniorikortti ei tarkoita automaattisesti edellä mainitussa arviolaskelmassa esitettyä vähennystä uimahallin tulokertymään. Ottaen kuitenkin huomioon, että uimahallin palveluissa yksi suurimmista käyttäjäryhmistä on ikääntyneet kuntalaiset, voidaan todeta, että kustannusvaikutus voi olla useita kymmeniä tuhansia euroja vuositasolla.Teknisesti ilmaiskortin toteuttaminen on mahdollista kohtuullisen vaivattomasti, koska se rinnastuu kassapalveluissa jo käytössä oleviin sarja- ja kausikortteihin.
Valtuustoaloitteen vastausta laadittaessa valmistelija on ollut yhteydessä Heinolan kaupungin liikuntatoimen vastaavaan viranhaltijaan ja tiedustellut käyttäjävolyymejä. Heinolan kaupunki tarjoaa uimahallipalvelut ilmaiseksi yli 70-vuotiaille kuntalaisille. Heinola on Päijät-Hämeen kunnista väkimäärältään lähinnä Hollolaa. Heinolassa uimahallissa on ollut vuosittain noin 18 000 ja kuntosalilla noin 15 000 yli 70-vuotiaan käyntiä.
Valtuustoaloitteessa esitetty ilmainen seniorikortti uimahallipalveluihin on perusteltu, koska vesiliikunta on ikääntyville kuntalaisille erityisen soveltuva ja turvallinen liikuntamuoto, joka tukee toimintakykyä ja hyvinvointia. Samalla on kuitenkin todettava, että aloitteen toteuttaminen edellyttäisi erillistä lisätalousarviokäsittelyä, koska sillä olisi arviolta kymmenien tuhansien eurojen kustannusvaikutus.
Päätösehdotus
Esittelijä
-
Kim Strömmer, sivistys- ja hyvinvointijohtaja, kim.strommer@hollola.fi
Uimahallin nykyinen hinnasto tarjoaa jo eläkeläisille merkittäviä alennuksia, ja palveluiden käyttö on säännöllisesti liikkuvalle yli 65-vuotiaalle kuntalaiselle edullista. Aloite on hyvinvoinnin ja toimintakyvyn tukemisen näkökulmasta perusteltu, mutta sen toteuttaminen vuonna 2026 aikana ei ole mahdollista nykyisellä talousarviolla. Mahdollisuudet kymmeneen ilmaiseen käyntikertaan oikeuttavaa seniorikorttiin tulee arvioida osana vuoden 2027 talousarvio valmistelua ja päättää siitä esimerkiksi määräaikaisena kokeiluna, joka tuottaisi tietoa kortin käytöstä.
Sivistys- ja hyvinvointivaliokunta päättää hyväksyä ylläesitetyn vastauksen valtuustoaloitteeseen ja toteaa aloitteen loppuun käsitellyksi. Vastaus toimitetaan edelleen kunnanhallitukselle tiedoksi.